Botoks ya da Botulinum toksini, Klostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Botoks denen toksin, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salgılanmasını önleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı kaslar ya da organlar arasındaki iletimi keserek  sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar.

Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması, üzerini örten deri üzerindeki kıvrımları belirgin hale getirir ve böylece yüzdeki kırışıklıklar ortaya çıkar. Botoks uygulanarak bu kasların hareketleri uygulanan doza göre zayıflatılabilir ya da durdurulabilir.

Kas hareketlerindeki azalma, üzerindeki derinin, kas hareketleri ile katlanmasını ve katlanmaya bağlı çizgilenmeyi de azaltır. Mimik kasları gevşeyince, yüz çizgileri de düzleşir. Alın ve göz kenarlarındaki kırışıklıklar (kaz ayakları) daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı, kızgın bir ifade verir. Yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme sağlanır. Botoksun ayrıca kaş kaldırma etkisi de önemlidir.

Botoks, kaşlar üzerine belli noktalara injekte edilerek, kaşın dış kısmının kalkması da sağlanabilir. Botoks kas dokusuna ya da başka bir dokuya zarar vermez. Sadece kasın kasılması için gereken sinyalin kasa ulaşmasını önler. Botoks halk arasında bilinenin aksine dolgu maddesi değildir. Ancak dolgu maddeleri ile kombine olarak kullanılabilir.

Botoks kasların kasılmasını önler fakat yıllardır derinleşen yüz çizgileri ve kırışıklıklar özellikle derin olanları sadece botoks ile düzelmeyebilir. Bu durumda çizgilerin düzleştirilmesi için takviye olarak dolgu maddeleri kullanılır. Bu maddeler genellikle hyaluronik asit yapısındadır. Bu madde vücutta doğal olarak bulunan, deriye yumuşaklığını veren bir maddedir.

Botoks etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır. Estetik alanında ayrıca ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim de durdurularak aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile de  kullanılır. Vücudun en çok terleyen bölgeleri, avuç içleri ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan kişilerin terleyen bölgelerine botoks uygulandığında şikayetlerinde düzelme sağlanır.

Botoks injeksiyon şeklinde uygulanır. Ağrılı bir işlem değildir ancak, injeksiyon sırasında hafif bir ağrı hissedilebilir. Oluşabilecek ağrıyı azaltmak için uygulamadan 15-20 dakika önce uygulama bölgesine anestezik (ağrı kesici) özellikte krem sürülebilir.

Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde botoks mimik kaslarının içine, terleme şikayetinin azalması istendiğinde deri içine injekte edilir.

Botoks etkisi injeksiyonu takiben ilk hafta içinde ortaya çıkmaya başlar. 10-15 gün içerisinde kontrol ve gerekirse rötüş yapılabilir. Etki süresi doza bağlı olarak 3-9 ay olmakla beraber ortalama 4-6 aydır.

Botoks etkisini yitirdiğinde uygulama tekrarlanabilir. Düzenli tekrarlar sonrasında yüzde belirgin bir düzelme sağlanır.


<<< YASAL UYARI >>>
Web sitemizde bulunan tüm içerik yazı ve görseller yalnız bilgilendirme amaçlıdır. • Bu bilgiler genel olup şahsa uygunluğu garanti edilmez. Görsellerdeki kişiler herhangi bir hasta
veya sağlık personelini temsil etmez. Yapılan tüm uygulamaların sonuçları kişilerin vücut tipi ve kişinin şikayet ettiği sorunun derecesine göredeğişkenlik gösterebilir. Talep edilen tüm tedavi
uygulama sonuçlarının olumlu veya olumsuz olacağını kurumumuz garanti etmez. Lütfen hekim danışmanlığı almadan hiçbir girişimde bulunmayınız.