İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı en sağlıklı yoludur. Epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli lazer tekniği ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür. Lazer ışını özellikle anagen dönemdeki kılları etkiler. Kendini besleyen hücre ile yapışık olan anagen kıl, taşıdığı lazer enerjisi sayesinde kurur. Diğer dönemlerde kıl kendini besleyen hücre ile yapışık olmadığı için enerji kılı tamamen tahrip edemez. Ancak tüm kıllar lazer uygulaması anında anagen dönemde olmayacakları için, lazer uygulamasından sadece anagen dönemde olan kıllar etkilenecektir. Amaç kılları ve bunları besleyen hücreleri tahrip etmek. Bu şekilde kıl üretimini en aza indirerek seanslar sonunda tamamen yok etmektir.

Lazer ışıkları "melanin absorbsiyonu" denen fizik prensibine bağlı olarak etki yaparlar. Yani; lazer ışıkları, kıllara rengini veren boya maddesi olan ve vücudumuz tarafından yapılan "melanin" adlı boya maddesine yapışma yeteneğindedir. Lazer ışığı cilde gönderildiğinde, kıllar ve özellikle anagen dönemdeki kıllar bu lazer ışığını emer. Emilen ışık enerjisi, cildi delmeye ve bunun gibi bir şey yapmaya gerek kalmadan, cildin içine ve kılın köküne ulaşır. Köke kadar ulaşan ışık enerjisi, ısıya dönüşür ve kıl kökü ile birlikte kılı besleyen hücreler aynı anda tahrip olur. Buna tıptaki adıyla "selektif fototermolizis" denmektedir. Bu tahrip olan kıllar dökülür. Uygulama yapılan kıllı bölge ağda yapılmış gibi tertemiz kalır.

Lazer uygulamalarında güvenlik ve riskler ?
Lazer uygulamaları, 15 yıldır medikal alanda giderek artan biçimde kullanılmaktadır. Bu uygulamalar dermatolojik alanda olduğu gibi, göz, cerrahi alanlarında da sıklıkla kullanılıyor. Her geçen gün güvenlik, hız, verimlilik, kullanım alanı artmaktadır. Bu uygulamalar Dünya Sağlık Örgütü ve ABD'nin referans kuruluşu FDA nın onay verdiği tedavilerdir. Uygulama sırasında gözleri korumak gerekir. Bunun için de hasta ve doktor özel bir gözlük kullanmaktadır. Uygulamadan hemen sonra karşılaşılan uygulama bölgesinde geçici bir kızarıklık, kıl köklerinde lazerin etkinliğini gösteren toplu iğne başı gibi küçük şişlikler oluşabilir. Son derece normal olan bu reaksiyonun şiddeti kişiden kişiye değişir. Ancak 30-60 dakika içinde cilt eski haline döner. Kişi herhangi bir sosyal etkinliğine veya gündelik hayatına, herhangi bir rahatsızlık duymadan katılabilir. Ancak tüm bunlara rağmen yan etkiler ve dikkat edilmesi gereken konular vardır.

Bunların en başında gelen; kim ne derse desin ya da uygulanan hangi lazer ışığı olursa olsun (Tersi durumda hastamız risk alıyor demektir) bütün lazer ışıkları uygulama bölgesini (değişik oranlarda) bir ay süreyle UVA ve UVB ışıklarına hassas hale getirir. Yani; güneş ışıklarına ve tüm solaryum ışıklarına hassaslık söz konusudur. Bu durumda hiperpigmentasyon (Koyu renk lekelenme) ya da hipopigmentasyon (Açık renk lekelenme) riski vardır. Bu riskin oluşumu her hasta için geçerli değildir. Yüz hastanın 5-6 sında görülen bu hassasiyet için yapılması gereken şey çok basittir. Solaryuma girmemek ve güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek faktör güneş koruyucu kullanmaktır. Bu risk tersi durumda da geçerlidir. Yani solaryuma girmişseniz ya da fazlaca güneşlenmişseniz, son solaryum seansından veya güneşlenme tarihinden itibaren bir ay geçmeden uygulama yaptırmamalısınız. Sonuçta, cilt ne kadar az bronzlaşmış ise komplikasyon riski o derece az olacaktır. Elbette buradaki güneş kış güneşi değildir. Parlak ve güneş ışınlarının dünyaya dik ve yakın geldiği yaz dönemi güneşidir.

Ne olursa olsun unutulmaması gereken, komplikasyon sonucu oluşabilecek bu gibi renk değişimleri, tedavi edilebilirler fakat herhangi bir tedavi yapılmasa da kendiliğinden iyileşebilecek niteliktedir.

Lazer epilasyonun yapılamayacağı veya iyice incelemeden yapılmaması gereken durumlar
Geçmişinde cilt kanseri olması.
Uygulama bölgesi ya da yakınında cilt enfeksiyonu olması.
Lazer ışığının dalga boyuna karşı kişisel hassasiyetin olması.
Diabet, kanama ve pıhtılaşma hastalıkları olması
İnfrared ışığa hassasiyeti arttıran ilaçların kullanılması (Roacuttane gibi)
.

Dermatolojik lazer uygulamaları, insan vücudunun göz küresi dışındaki bütün alanlarına doğru eller tarafından güvenle yapılabilir. Uygulamadan 1 ay öncesinde ağda yapılmamalı, kimyasal kıl dökücü kullanılmamalı, solaryum ya da güneşlenme olmamalıdır. Seans araları yüz bölgesinde 1 ay vücutta 2 ay olmalıdır.


<<< YASAL UYARI >>>
Web sitemizde bulunan tüm içerik yazı ve görseller yalnız bilgilendirme amaçlıdır. • Bu bilgiler genel olup şahsa uygunluğu garanti edilmez. Görsellerdeki kişiler herhangi bir hasta
veya sağlık personelini temsil etmez. Yapılan tüm uygulamaların sonuçları kişilerin vücut tipi ve kişinin şikayet ettiği sorunun derecesine göredeğişkenlik gösterebilir. Talep edilen tüm tedavi
uygulama sonuçlarının olumlu veya olumsuz olacağını kurumumuz garanti etmez. Lütfen hekim danışmanlığı almadan hiçbir girişimde bulunmayınız.